Taistelukoulun perinneyhdistys ry:n tiedote 1/2024
Yhdistyksen toiminta jatkuu vireänä ja ohessa kevään ja kesän tapahtumista tietoa.
1) Vuosikokous Taistelukoulun Perinneyhdistyksen sääntömääräinen vuosikokous pidetään perjantaina 15.3.2024 klo 12.30 alkaen Puolustusvoimien Kurssikeskuksessa Tuusulassa. Aloitetaan kokouskahvilla sotilaskodissa, jonka jälkeen on kokousesitelmä. IImoittautuminen kokoukseen 7.3.2024 mennessä yhdistyksen sihteerille Hannele Lindsténille sähköpostiin sihteeri@taistelukoulu.fi .
2) Vierailu Santahaminaan Yhdistyksen jäsenillä on mahdollisuus tutustua Maanpuolustuskorkeakoulun maisterikurssin kansainväliseen harjoitukseen Santahaminassa 4.4.2024. Mukaan mahtuu kymmenen yhdistyksen jäsentä ilmoittautumisjärjestyksessä. Tilaisuus aloitetaan klo 11.00 lounaalla, klo 12.00–14.00 on harjoitukseen tutustuminen ja lopuksi kahvit. Ilmoittautumiset Hannele Lindsténille hannele.lindsten@kolumbus.fi 22.3.2024 mennessä. Ilmoittautujilta tarvitaan koko nimi, syntymäaika, sähköpostiosoite sekä rekisterinumero, jos tulee omalla autolla.
3) Mannerheim-ristin paljastustilaisuus Mannerheim-ristin paljastustilaisuus järjestetään kenraaliluutnantti Puroman hautamuistomerkillä Hietaniemen hautausmaalla 8.4.2024. Lisätietoja Tapani Rahkolta trahko@kolumbus.fi ja Reijo Piiralta reijopiira@hotmail.com
4) Kevättapahtuma Kevättapahtuma järjestetään tiistaina 23.5.2024 klo 16.00 alkaen Kurssikeskuksen rantasaunalla. Tarjolla savusauna, iltapalaa ja virvokkeita. Ilmoittautumiset Tapani Rahkolle trahko@kolumbus.fi 15.5.2024 mennessä.
5) Kesäteatteri Perinneyhdistyksen kesäteatteri-illan näytös Krapilla järjestetään keskiviikkona 7.8.2024 klo 19.00 alkaen. Tarjolla on railakas farssikomedia ”Tuplakupla”, joka antaa kyytiä parisuhdenormeille (ks. tarkempi esittely: KUT Krapin kesäteatteri https://www.kut.fi/…/kes%C3%A4teatterin-liputmyynniss%C3%A4) Yhdistykselle on varattu näytökseen 20 lippua ja ne toimitetaan osallistujille ”vanhaan malliin” varausjärjestyksessä. Lipun omavastuuhinta on 20 €/henkilö Perinneyhdistyksen maksaessa lopun. Ilmoittautumiset Ristolle (risto.makela@kolumbus.fi tai puh 0415454335) lippujen aikaisen lunastusvelvoitteen takia viimeistään jo maanantain 17.6.2024 kuluessa.
6) Kirjaprojekti Perinneyhdistys teettää Tuusulan Rantatien sodan ajan historiateoksen ja kirjoittajana toimii Jouko Kaivonurmi. Onko sinulla muistoja, asiakirjoja tai kuvia viime sotien ajalta? Niitä pyydetään lähettämään sähköpostiosoitteeseen jouko.kaivonurmi@saunalahti.fi. Yhteyttä voi ottaa myös puhelimella numeroon 044 302 8708.
7) Jäsenasioista Onko sinulla joku, joka olisi kiinnostunut yhdistyksen aktiivisesta toiminnasta? Yhdistyksen jäseniksi voidaan hyväksyä Taistelukoulussa tai Maanpuolustuskorkeakoulun Maisteriosastossa ja Taistelukoulun alueella palvelevat tai palvelleet henkilöt. Lisäksi jäseniä voivat olla henkilöt tai oikeuskelpoiset yhteisöt, jotka haluavat olla toteuttamassa yhdistyksen tarkoitusta. Jäsenhakemuksen voi tehdä yhdistyksen nettisivuilla osoitteessa https://www.perinneyhdistys.taistelukoulu.fi/…/jaseneksi…/ tai lähettää vapaamuotoisen hakemuksen sihteerille osoitteeseen sihteeri@taistelukoulu.fi.
Yhteystiedot – Postituskustannusten pienentämiseksi toivotaan mahdollisimman monen ilmoittavan sähköpostiosoitteensa sihteerille sihteeri@taistelukoulu.fi.
Yhdistys toimii aktiivisesti verkossa ja yhdistyksen ylläpitämät sivut alla:
o Taistelukoulun verkkomuseo: https://www.taistelukoulu.fi/ o Taistelukoulun perinneyhdistys: https://www.perinneyhdistys.taistelukoulu.fi/
o Taistelukoulun perinneyhdistys Facebookissa: https://www.facebook.com/groups/691536237708398
Oikein mukavaa lopputalvea ja toivottavasti nähdään tapahtumissa!
Terveisin HALLITUS