Syksy saa ja ohessa tiedote syksyn tapahtumista ja muita ajankohtaisia asioita.

Perinnepäivä 10.10.2023

Jäsenistö on tervetullut perinnepäivän tilaisuuksiin 10.10.2023 Tuusulassa ja Santahaminassa.

Seppeleenlaskutilaisuus järjestetään Tuusulan sankarihaudoilla (Kirkkotie 34, Tuusula) klo 9.30 alk. Tilaisuus on kaikille avoin eikä erillistä ilmoittautumista tarvitse tehdä.

Yhdistyksen jäsenet ovat tervetulleita myös perinnepäivän tilaisuuteen Santahaminassa klo 13.00–16.00. Järjestäytyminen Santahaminatalolla auditorio Itälinnakkeessa klo 12.55 mennessä.  Mukaan mahtuu 35 jäsentä ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautumiset 26.9.2023 mennessä perinneyhdistyksen sihteerille, Hannele Lindsténille (sihteeri@taistelukoulu.fi). Ilmoita koko nimi, sähköpostiosoite, syntymäaika ja auton rekisterinumero ja mahdolliset ruoka-aineallergiat. Tarkempi ohjelma lähetetään ilmoittautuneille lähempänä tilaisuutta.

 

Muutama paikka jäljellä teatteriin

15.11.2023 on tarjolla huikea ”Kiviä taskussa” https://hkt.fi/esitykset/kivia-taskussa/ teatteriesitys Arena Näyttämöllä (Hämeentie 2, Helsinki). Avecit tervetulleita. Ilmoittautumiset Risto Mäkelälle (risto.makela@kolumbus.fi tai 0415454335) 13.10.2023 mennessä. Lippuvaraukset otetaan vastaan ilmoittautumisjärjestyksessä. Lippukohtainen omavastuu on 20 euroa.

 

Uusi kirjaprojekti

Perinneyhdistys teettää Tuusulan Rantatien sodan ajan historiateoksen ja kirjoittajana toimii Jouko Kaivonurmi. Tavoitteena on saada kirja valmiiksi vuonna 2025

 

Jäsenmatka Hankoniemen ja Porkkalan vuokra-alueille 5.–6.9.2023 jouduttiin peruuttamaan vähäisen osallistujamäärän takia.

 

Jäsenmaksut: Ne jäsenet, jotka eivät ole vielä hoitaneet jäsenmaksua saavat laskun sähköpostilla tai kirjeellä.

 

Yhteystiedot

 

Tervetuloa tapahtumiin ja oikein hyvää alkavaa syksyä!

Terveisin HALLITUS