Taistelukoulun perinneyhdistys järjesti kenraaliluutnantti Albert Puroman Mannerheim-ristin ritarimerkin paljastustilaisuuden Helsingin Hietaniemessä 8.4.2024. Puroma nimettiin Mannerheim-ristin ritariksi vuonna 1941 ja hän toimi Taistelukoulun va. johtajana 1945–1946. Hänet ylennettiin kenraaliluutnantiksi vuonna 1953. Tilaisuuden ohjelmaan kuului puheenvuoroja, ritarimerkin paljastus, yhteiskuva sekä kahvitilaisuus, jossa Puroman lapsenlapset esittelivät valokuva-albumeja ja muistelivat isoisäänsä. Tilaisuuteen osallistuivat kenraaliluutnantti Puroman omaisten lisäksi mm. Mannerheim-ristin ritarien säätiön, Jääkärisäätiön sekä Maanpuolustuskorkeakoulun Maisteriosaston edustajat.

Puheenjohtaja Rahko piti juhlapuheen (kuva: Juhani Kandell/Puolustusvoimat)

Lapsenlapset paljastivat ritarimerkin. (kuva: Juhani Kandell/Puolustusvoimat)

Tilaisuuden osallistujat yhteiskuvassa. (kuva: Juhani Kandell/Puolustusvoimat)