Taistelukoulun Perinneyhdistys täytti 30 vuotta 10.10.2022. Perinnepäivä aloitettiin laskemalla seppele Tuusulan sankaripatsaalle yhdessä Maanpuolustuskorkeakoulun Maisteriosaston kanssa. Sankarihautapuheen piti yhdistyksen puheenjohtaja Antti Nieminen.

Päiväjuhla vietettiin Maisteriosaston järjestämänä Maanpuolustuskorkeakoulun tiloissa Santahaminassa. Eversti Eero Svanberg esitti aluksi Maisteriosaston tervehdyksen. Sen jälkeen palkittiin Maisteriosaston opettajia ja Taistelukoulun Verkkomuseoprojektin päällikkö Risto Lehto. Perinneyhdistyksen 30-vuotiskatsauksen esitti yhdistyksen puheenjohtaja. Juhlan päänumerona oli Verkkomuseon esittely ja avaaminen yleisölle. Museon tuottamisvaiheet kertoi projektiryhmän päällikkö. Rakenteen ja sisällön esitteli perinneasiantuntija Jouko Kaivonurmi. Juhla päättyi kahvitarjoiluun.